איכות החיים של חולי ריאות החווים קוצר נשימה או מגבלה נשימתית, במנוחה או בעת ביצוע פעילות גופנית, הינה ירודה מאחר והם מוגבלים בביצוע מטלות של חיי היום יום. התכנית לשיקום ריאות מיועדת לאנשים המעוניינים לשמור על כושר גופני תקין ואיכות חיים טובה על אף מגבלה תפקודית זו.

המגבלה הריאתית עלולה לנבוע ממספר גורמים ( לרבות מחלת ריאות חסימתית, ניתוחי ריאה, אסטמה, קורונה ועוד ) ולחולים יש קושי או בהכנסת אויר לריאות ( מחלה רסטריקטיבית מגבלתית ) או להוציא את האויר מהריאות ( מחלת ריאות חסימתית ) ובשני מצבים אלה החולה חווה קוצר נשימה בדרגות שונות.

אנו בפרולייף מטפלים הן בחולי ריאות על רקע רסרקטיבי ( חולים עם סרקוידוזיס שהינה מחלה אוטואימונית, חולים עם פיברוזיס שהינה מחלה אינטרסטיציאלית, חולים עם השמנת יתר ) והן בחולים על רקע חסימתי ( אסטמה, ברונכיטיס, COPD, סיסטיק פיברוזיס ), הזקוקים לתמיכה ושימוש בחמצן בעת ביצוע פעילות גופנית. אנו לא מטפלים בחולי ריאות קשים הנעזרים במחולל חמצן גם במנוחה ו/או סובלים מקוצר נשימה וזקוקים לחמצן במשך רוב שעות היום.

אחת ממטרות התוכנית היא לאפשר תנועה והוצאת אנרגיה ( ע"י מתן חמצן בעת ביצוע הפעילות במכון השיקום ), ולמנוע התדרדרות ביכולת הגופנית ( deconditioning ) והתפתחות מחלות מטבוליות ( השמנה, סוכרת, יתר לחץ דם ועוד ) כתוצאה מיושבנות יתר וכושר גופני ירוד. מטרות אחרות של התוכנית הן הארכת תוחלת החיים, שיפור בכושר ובסבולת הקרדיווסקולרית, שיפור באיכות השינה ושיפור במצב הנפשי ובאיכות החיים של המשוקם.

התוכנית לשיקום ריאות הינה בסל הבריאות !

למי מיועדת התוכנית ?

שיקום ריאותכאלה החווים קוצר נשימה בעת ביצוע פעילות גופנית.

לאחר בדיקת ריאות, ספירומטריה, עם קושי בהוצאת אויר ( FEV1 ירוד פחת מ 80% )

חולי COPD

לאחר ניתוח כריתת חלק מהריאה או כריתת אונה – לובקטומי

לאחר מחלת קורונה שפגעה בתפקודי ריאה

חולים הממתינים להשתלת ריאה

חולים במחלה ברונכיאקטטית

חולים עם יתר לחץ דם ריאתי עורקי.

מה כוללת תוכנית השיקום ?

כל לקוח עובר תהליך קבלה לתוכנית הכולל:

בדיקת רופא

בדיקת א.ק.ג במאמץ תוך ניתור הסטורציה בעת הבדיקה ובהתאוששות.

קביעת רמת הסיכון וכמות החמצן הנדרשת בעת ביצוע פעילות גופנית

פגישה עם פיזיולוג לשם התווית תוכנית אימון

אימון גופני שבועי עד 2 אימונים של עד 60 דק', עם מדריך כושר מנוסה בשיקום

מדידת לחץ דם, דופק וסטורציה לפני תחילת האימון

פעילות לחיזוק שרירי ומתיחות בסטודיו ופעילות אירובית על מכשור אירובי

בדיקת א.ק.ג במאמץ אחת ל 3 חודשים

המלצה לתוכנית שיקום תינתן ע"י רופא ריאות והזכאי לתוכנית יקבל טופס התחייבות מהקופה ל 24 מפגשים, קוד שירות 80018 קוד משרד הבריאות 3799 L

מידע כללי

במחלת ריאות קיים קושי להכניס אויר לריאות או להוציא אויר מהריאות. ערכים אלה באים לידי ביטוי בבדיקת ספירומטריה כדלקמן:

FVC – כמות האויר ( נפח ) שניתן להכניס לריאות (forced vital capacity  ) ולנשוף אותו החוצה לאחר נשימה עמוקה. נפח זה נמוך במחלת ריאה רסטריקטיבית ביחס לאנשים ללא מחלת ריאות.

FEV1 – כמות האויר ( נפח ) שיוצאת בנשיפת אויר החוצה בשניה הראשונה בעת הבדיקה. אצל אדם בריא רוב הנפח ( מעל 80% ) יינשף בשנייה הראשונה. אצל חולה ריאות במחלה חסימתית,  יהיה ערך נמוך מ 70%.

היחס בין FEV1/FVC – יחס זה הינו נמוך בקרב חולה ריאות חסימתי ( 0.7 או נמוך מכך ) והדבר מצביע על חוסר יכולת לנשוף כמות מספקת של אויר בשניה הראשונה ביחס לנפח האויר הכללי שננשף מהריאות .

לפרטים נוספים: פרולייף הרצליה 077-3508500