שיקום לב

שיקום לב הינה תכנית מקיפה, בפיקוח רפואי,  שמטרתה להחזיר חולים אחרי אירוע לב לשגרת החיים. זהו חלק אינטגרלי מהטיפול הכוללני בחולי לב הכולל: מעקב וליווי רפואי, בדיקות נדרשות, חינוך לבריאות, פעילות גופנית מבוקרת ומותאמת, תזונה נכונה, היכרות עם התרופות והתמודדות עם מצבי לחץ. התוכנית מתבצעת במכון לשיקום לב הכולל ציוד ספורט אירובי וציוד לחיזוק שרירי, סטודיו לביצוע חימום ומתיחות, חדרי בדיקות (ארגומטריה ופיזיותרפיה), חדר רופא וציוד לעזרה ראשונה.

הצוות הרפואי של התוכנית כולל: רופא קרדיולוג, רופא ספורט, פיזיולוג מאמץ שיקומי, דיאטנית קלינית, פיזיותרפיסטית, מאמני כושר ושיקום, מטפלים מהרפואה המשלימה.

למי מיועדת התכנית ?

הזכאות בסל הבריאות לתוכנית השיקום היא:   

* לאחר התקף לב (אוטם שריר הלב)

* לאחר ניתוח מעקפים

* לאחר ניתוח מסתם

* לאחר צנתור טיפולי (השתלת סטנט)

* לאחר השתלת קוצב לב  – ICD, CRTD

* לאחר השתלת לב

* לחולי אי ספיקת לב

כל המחקרים הרפואיים הוכיחו את היעילות של תכנית שיקום לב. בהשוואה לחולים שלא השתתפו בתוכנית, החולים שהשתתפו בתוכנית שיפרו את איכות החיים, האריכו את תוחלת החיים, עברו פחות אירועי לב חוזרים, נזקקו לפחות אשפוזים (על רקע לבבי או אחר), התמודדו בצורה יעילה עם גורמי הסיכון למחלה, מנעו פציעות ועומס יתר כפי שחווים ספורטאים המתאמנים בחדר כושר רגיל.

למה צריך פיקוח של פיזיולוג מאמץ מומחה בעת ביצוע פעילות גופנית ?

ידוע שפעילות גופנית ספורטיבית מתבצעת בעצימות יתר. זאת מכיוון שמטרות הפעילות והעצימות משתנות עם השגת המטרה. לדוגמא, אם הושגה המטרה לרוץ במהירות מסוימת, תוצב מטרה חדשה לרוץ מהר יותר. אם בפעילות בחדר כושר מרימים משקל מסוים והמטרה הושגה, רף המשקל יעלה, פעם אחר פעם, עד למצב של עומס יתר שעלול לגרום לפציעה.

בפעילות גופנית בחדר כושר, בדרך כלל אין גבולות, תמיד שואפים ליותר, עד למצב שעלול לגרום לפציעה- פציעה אורתופדית או נזק מטבולי ואף התקף לב  !!

בישראל מבוצעים כ 30,000 צנתורים בשנה ומעל ל 5000 ניתוחי לב בשנה. קופות החולים, ארגון הבריאות העולמי והאידוד הקרדיולוגי בישראל מעודדים כל חולה שעבר אירוע לב להשתתף בתוכנית לשיקום לב. בפועל רק 15-17% מהזכאים לתכנית נרשמים ומבצעים את ההנחיות. דבר זה גורם בין השאר, לתחלואה חוזרת, אשפוזים לא רצויים ואי חזרה של החולים למעגל הבריאות.

מהן תוכניות שיקום הלב הקיימות בפרולייף הרצליה ?

יש 3 תוכניות שיקום לב: 

* תוכנית קבוצתית

* תוכנית אישית

* תוכנית שיקום לב מהבית

התכנית הקבוצתית:

תוכנית זו מתבצעת פעמיים בשבוע במרכז פרולייף. כל נרשם/ת עובר/ת בדיקה רפואית ע"י רופא, מבחן א.ק.ג במאמץ (ארגומטריה), פגישה עם פיזיולוג מאמץ, פגישה עם דיאטנית קלינית וקבלת תוכנית אימון מותאמת אישית בהתאם לפרמטרים שונים: המצב הרפואי, גיל החולה, התפקוד הלבבי, רמת הכושר, התרופות ועוד.

לכל משתקם תיק רפואי ותיק אימון. בשוטף בודקים לחץ דם ודופק בזמן הפעילות. רופא נוכח בתוכנית בזמנים מוגדרים. משתקמים ברמת סיכון נמוכה, שחזרו לעבודה ודורשים גמישות בזמני הפעילות, מורשים לבצע את הפעילות שנקבעה להם (פעילות קלה, מבוקרת ומותאמת אישית) ללא נוכחות רופא. עם זאת מוטלת האחריות על משתקם שהינו ברמת סיכון גבוהה, להגיע לתוכנית רק בזמנים בהם נוכח רופא בתוכנית.

התכנית האישית:

תוכנית זו מתבצעת עם מאמן שיקום אישי והינה בתוספת תשלום. התכנית בד"כ מבוצעת כתוספת לתוכנית השיקום המסורתית המתבצעת פעמיים בשבוע.

התוכנית לשיקום לב מהבית:

התוכנית מיועדת לחולים בעלי סיכון לבבי נמוך, המעוניינים/ות לבצע את הפעילות מחוץ למרכז פרולייף. התוכנית כוללת:

* פגישת רופא

* מבחן א.ק.ג במאמץ

* פגישה עם פיזיולוג מומחה

* קבלת תוכנית אימון לבית

* שיעור כושר בזום אחת לשבוע

* שיחה עם מאמן כושר אחת לשבוע

* אימון כושר אישי אחת לחודש

* מעקב רפואי ועדכון תוכנית אחת ל 3 חודשים

כמה זמן נמשכת תוכנית לשיקום לב ?

התוכנית לשיקום לב הינה לשנה (12 חודשים).

לאחר סיום התוכנית מומלץ להמשיך בתוכנית לאורח חיים בריא (התוכנית מסובסדת ע"י כללית מושלם) לתקופה בלתי מוגבלת או במרכז פרולייף או תוכנית המשך מהבית.

לקוחות שעוזבים את תוכנית ההמשך (תוכנית חשובה שמאפשרת המשך ליווי ובקרה של הצוות הרפואי שלנו) המתבצעת מהבית, עושים בד"כ את אחת מהטעויות הבאות, דבר שמחזיר אותם לעיתים למעגל החולי:           

* הפסקת ביצוע פעילות גופנית

* ביצוע פעילות גופנית לא מבוקרת שעלולה לגרום לפציעות

* הפסקת מעקב ובקרה מקצועית בעת ביצוע פעילות גופנית

מה ההבדל בין ביצוע פעילות גופנית בתוכנית שיקום בפיקוח רפואי לבין חדר כושר רגיל ?

צוות מכון השיקום הינו קליני .נבדקים מדדים בזמן האימון, דבר שעשוי למנוע נזק בריאותי.

הניטור השוטף מאפשר "בטיחות באימון". רק פיזיולוג קליני מומחה מאושר לשנות את דופק האימון או את עצימות האימון. הבדיקה התקופתית אחת ל 3 חודשים (בדיקה רפואית ובדיקת א.ק.ג במאמץ) לעיתים מצילה חיים. במקרים רבים אנו מזהים בעיה כלשהי (איסכמיה לבבית, אי ספיקה מסתמית, הפרעת קצב ועוד) לפני שיש ביטוי קליני מסוכן המצריך טיפול חירום. כמו כן בתוכנית השיקום ניתן לקבל תשובות מקצועיות בכל שאלה הקשורה לכושר או בריאות.

להלן שאלות נפוצות שעולות בתוכנית עם מומחים:       

* מה תפקוד הלב שלי באחוזים ? EF%

* כמה שעות מותר לי לעבוד

* האם אני צריך לקחת את התרופה X ?

* מבקש/ת הסבר היכן השתילו לי סטנטים

* למה אני מרגיש כך אחרי ניתוח לב… ועוד שאלות רבות ומגוונות.

האם קופות החולים מממנות תוכנית לשיקום לב ?

התוכנית לשיקום לב הינה בסל הבריאות לזכאים לשיקום (ראו מעלה). התוכנית הינה לשנה, 3 חודשים ראשונית ללא תשלום, ולאחר מכן עוד 9 חודשים דרך הביטוחים המשלימים של הקופות (בהשתתפות עצמית של הלקוח/ה).

האם יש סיכון בביצוע פעילות גופנית במסגרת שיקום לב ?

ביצוע פעילות גופנית כרוך בסיכון מוגבר כשלא נשמעים להוראות ולהנחיות. משתקמים שמתאמנים בעצימות יתר (דופק גבוה שהינו מעל לדופק המטרה שנקבע ללקוח, או הרמת משקל כבד מעבר למה שנקבע, או ביצוע פעילות למשך זמן ארוך יותר ממה שנקבע) עלולים לגרום לפציעה, נזק ואף להתקף לב.

פעילות בעצימות יתר, לא תשפר את הבריאות ולכן אין צורך בכך.

מהן התועלות של תוכנית שיקום הלב ?

התועלת בתוכנית השיקום: 

* חיזוק הלב ושיפור בקליטת החמצן בגוף

* שיפור הכושר הגופני

* שיפור ההרגשה ואיכות החיים

* התמודדות טובה עם מצבי לחץ

* הפחתת גורמי הסיכון למחלת לב

* חיזוי מוקדם של מחלת לב וטיפול מבעוד מועד

* יצירת נגישות מהירה לרופא האישי שלך ולבדיקות נדרשות.

* הארכת תוחלת החיים.

מה נדרש להביא לתוכנית שיקום הלב ?

יש להצטייד בטופס 17 מקופות החולים: 

* טופס 17 לשיקום לב ל 3 חודשים

* טופס 17 לבדיקת א.ק.ג במאמץ (ארגומטריה)

יש להביא סיכום מחלה, דוח צנתור או ניתוח

יש להגיע לתוכנית עם בגדים נוחים, נעלי ספורט וטי שירט

הלקוחות יחתמו על תקנון החברה ויפעלו בהתאם להנחיות הצוות.