למה צריך שיקום אחרי ניתוח מעקפים או ניתוח מסתם ?

ניתוח לב הוא ניתוח שגרתי עם אחוזי הצלחה טובים. טכניקות הניתוח השתכללו בשנים האחרונות הן בתחום ניתוחי המסתמים והן בתחום ניתוחי המעקפים ובארץ מבוצעים כ 5000 ניתוחי לב בשנה.

תקופת ההחלמה לאחר הניתוח אינה קלה וזאת בשל ההיבטים השונים הכרוכים בניתוח: מבחינה גופנית יש ירידה דרסטית בתפקוד הגופני וזאת בשל השכיבה הממושכת במיטה, איבוד דם במהלך הניתוח ( ירידה ברמת ההמוגלובין ואנמיה ) והתרופות הגורמות להאטת המטבוליזם ( תרופות כגון בטא בלוקרס – נורמיטן, דימיטון, קרדילוק ועוד ). מבחינה נפשית, הניתוח גורם לזעזוע רגשי, איבוד בטחון עצמי, פסימיות, פחד, רוגז או תסכול.

חשוב לדעת שניתוח מעקפים אינו פותר את בעיית הסתיידות העורקים ואם לא תהיה התמודדות נכונה עם הסיבות שגורמות לעורקים להיסתם, יש סיכוי שהעורקים יחסמו בשנית והאדם יזדקק לניתוח חוזר או לצנתור טיפולי בעתיד.

התוכנית לשיקום לב נותנת תשובות להרבה שאלות של משוקמים:

הבנה על השלכות הניתוח – המשוקם יקבל תשובות בנוגע להרגשתו הגופנית והנפשית. כשמבינים את הסיבות להרגשה ניתן להתמודד טוב יותר עם כאבים, פחד, חוסר שינה, חוסר תיאבון וירידה דרסטית בתפקוד הגופני.

מה מותר ומה אסור – הרבה שאלות בנושא מה מותר ומה אסור צצות לאחר ניתוח לב. אנשים שואלים לגבי חזרה לעבודה, נסיעות וטיולים לצרכי עבודה ופנאי, מה מותר ומה אסור לאכול, קיום יחסי מין, חזרה לנהיגה וחזרה לחיי שגרה. בדיקה תפקודית ושיחה אישית עם המטופל ובן/בת זוגו מאפשרות לקבל מענה על כל השאלות.

חזרה לעבודה – התוכנית לשיקום לב מסייעת לכל אדם לחזור לעבודה ללא חשש. בהתאם למצב התפקודי ניתן לקבוע אם האדם מסוגל לעבוד במשרה מלאה או משרה חלקית בלבד. נושא החזרה לעבודה מעסיק את רוב המטופלים. אנו מסייעים לחלק מהמשוקמים בקבלת החזר כספי מביטוח לאומי, וזאת באמצעות ייצוג משפטי לקבלת זכויות לאחר התקף לב.

יחסי מין – יחסי המין נפגעים בקרב 25% מהזוגות כשאחד מבני הזוג עובר ניתוח לב. אין לכך הצדקה וניתן להמשיך בזוגיות טובה ואינטימיות גם לאחר אוטם. לעיתים אחד מבני הזוג "מנצל" את המצב שנוצר להנצחת הסטוס קוו בין בני הזוג. זהו מצב מסוכן להמשך הזוגיות ויש חשיבות לקיום שיחה בנושא עם בני הזוג.

פעילות גופנית – קבלת יעוץ מרופא או כל איש מקצוע לעסוק בפעילות גופנית מתונה לאחר ניתוח לב ( " ולשמור על הלב " ) אינה יעילה וחסרת אחריות. הדבר משול לפרסום סתמי כגון " שמור על רכבך ". אדם המעוניין לשמור על רכבו צריך לדעת בדיוק מה עליו להחליף או לתקן ברכב וזאת לאחר בדיקה. גם במקרה של שיקום לב, השיקום חייב להיות מדוייק, והליכה בחצר או בשכונה לא תתרום לכל הנושאים הבריאותיים הקשורים ללב ( יצירת כלי דם עוקפים ללב, הרחבת עורקים, הפחתת גורמי הסיכון ללב ועוד.)

תרופות – לאחר ניתוח לב מקבל המשוקם מספר תרופות בהתוויה בסיסית של משרד הבריאות, וזאת מבלי להתחשב באופן ממוקד בגיל המשוקם, כושרו הגופני, עיסוקו וקצב השיקום. תוכנית השיקום מאפשרת לכוונן את הטיפול התרופתי, להפחית או להוסיף תרופות ולהקטין את המינון בהתאם לשיפור הגופני והתפקודי.

לסיכום, אדם שעובר תוכנית שיקום לב יכול לחזור ללא חשש ובבטחון לחיים נורמלים. הניתוח אינו אמור לגרום לאורך זמן לירידה דרסטית בתפקוד הגופני. ללב יש יכולת שיקומית עצמאית והאזורים הבריאים בשריר הלב מפצים על השריר שנפגע, כך שתפוקת הלב נשמרת.

עם זאת חובה על כל אדם שעבר ניתוח מעקפים או מסתם לעשות את המרב למניעת אירוע חוזר וזאת על מנת למנוע אי ספיקת לב.

סוגי שיקום אחרי ניתוח לב ( שיקום קבוצתי לעומת שיקום אישי )

יש 2 סוגי שיקום לאחר ניתוח לב: שיקום קבוצתי או שיקום אישי

מגיע לך לבחור בין תוכנית לשיקום לב במסגרת קבוצתית ( שיקום קבוצתי ) או ביעוץ מומחה במסגרת אישית ( שיקום אישי ). ב 2 המסגרות עובר המטופל בדיקה של רופא, בדיקה תפקודית והתווית תוכנית פעילות על ידי פיזיולוג. כמו כן 2 המסגרות ממומנות על ידי קופות החולים. ההבדל בין המסגרות הוא ביכולת הצוות המטפל לתת שירות קרוב וצמוד יותר

( ובכך להגיע להשגת היעדים והתוצאות ) במסגרת השיקום האישי. השיקום האישי ממומן על ידי קופות החולים, אך על המשתקם להוסיף סכום נוסף שהינו עממי לכיסוי עלות המאמן האישי.

על השיקום הקבוצתי –

המסגרת של השיקום הקבוצתי מתאימה לאנשים המעוניינים להגיע למרכז לשיקום לב פעמיים בשבוע ולעסוק בפעילות גופנית מודרכת בקבוצה קטנה של כ 15 משוקמים. לאחר הבדיקה הרפואית, מקבל כל משוקם תוכנית פעילות מהפיזיולוג. לפני כל שיעור מודדים לחץ דם ודופק ולאחר מכן עוסקים בפעילות מודרכת על ידי מאמן כושר מוסמך לשיקום לב במשך שעה פעמיים בשבוע.

על השיקום האישי –

השיקום האישי מתאים לאנשים המעוניינים לקבל טיפול אישי. בד"כ פונים לשיקום האישי אנשים המעוניינים ביחס אישי של מטפל מטופל, אנשים משכבה סוציו אקונומית גבוהה יותר המעוניינים לטפל בבעיה באופן מעמיק ויסודי. שיקום אישי מתאים לאנשים בעלי צרכים מיוחדים כגון בעלי תפקוד גופני ירוד במיוחד ( הזקוקים למאמן כושר אישי על מנת לחזור לרמה בסיסית של תפקוד ), בעלי תפקוד גופני גבוה שעיסוקם מצריך יכולת גופנית נאותה, או כאלה העוסקים בספורט ומעוניינים בהכוונה כיצד לשמור על כושרם הגופני למרות האוטם שעברו.

השיקום האישי כולל:

 • בדיקה פיזיקלית על ידי רופא
 • בדיקה תיפקודית א.ק.ג במאמץ לקביעת המצב הגופני
 • הסבר ומתן מידע למחלים על סיכום מחלה.
 • התווית תוכנית פעילות ודופק מטרה.
 • אימון אישי על ידי מאמן כושר בוגר וינגייט שהתמחה בשיקום לב

מידע חשוב ! תוכנית השיקום הקבוצתי הינה בסל הבריאות. חברי קופת חולים כללית, מכבי, לאומית או מאוחדת זכאים לתוכנית דרך קופות החולים !

ניתן לקבל יעוץ וליווי אישי ע"י ד"ר ירון גרשוביץ ( בתשלום נוסף ). היעוץ חשוב במיוחד לאחר התקף לב ראשון, לאנשים פעילים המעוניינים לחזור לשגרה ולעבודה ולאלה המעוניינים להגיע לתוצאות הרצויות תוך פיקוח והכוונה צמודה.

היעוץ כולל פגישה אישית עם ד"ר ירון גרשוביץ – מבכירי הפיזיולוגים בארץ, מומחה בשיקום לב .

 • אנמנזה – שאלון רפואי.
 • בדיקה פיזיקלית
 • בדיקה תיפקודית א.ק.ג במאמץ לקביעת המצב הגופני
 • הסבר ומתן מידע למחלים על סיכום מחלה.
 • שקילה וקביעת משקל רצוי.
 • המלצה על שינויים בדרך החיים.
 • התווית תוכנית פעילות ודופק מטרה.
 • מתן ערכת דיאטת הרמזור של פרולייף לאכילה בריאה