Warning: Declaration of ET_Theme_Builder_Woocommerce_Product_Variable_Placeholder::get_available_variations() should be compatible with WC_Product_Variable::get_available_variations($return = 'array') in /home/nov31104/public_html/prolife.co.il/wp-content/themes/Divi/includes/builder/frontend-builder/theme-builder/WoocommerceProductVariablePlaceholder.php on line 8
שיקום לב אחרי התקף לב - פרולייף הרצליה - אורח חיים בריא | שיקום לב | פיזיותרפיה | מרפאת כאב | רפואת ספורט | חוות דעת מומחה
077-3508500

שיקום לב אחרי התקף לב

עם ד"ר ירון גרשוביץ –

פיזיולוג קליני מומחה במאמץ ובשיקום לב

למה צריך שיקום אחרי התקף לב ?

התוכנית לשיקום לב נותנת תשובות להרבה שאלות של משוקמים:

הבנה על מידת הנזק ללב – למיקום האוטם בלב ולשטח שנפגע יש השפעה מכרעת על התפקוד הגופני בעתיד. חשוב לכל אדם שעבר אוטם לדעת מה מידת הנזק ללב וכיצד ניתן לשפר את התפקוד ולהקטין את הסיכון לאוטם חוזר. מאחר והלב משול לגינת פרחים, חשוב להבין אם הפרחים שנבלו כתוצאה מהארוע גרמו לכיעור הגינה, או שהפרחים שנבלו היו באזור צדדי בגינה והגינה עדיין יפה ומטופחת.

מה מותר ומה אסור – הרבה שאלות בנושא מה מותר ומה אסור צצות לאחר אוטם לב. אנשים שואלים לגבי חזרה לעבודה, נסיעות וטיולים לצרכי עבודה ופנאי, מה מותר ומה אסור לאכול, קיום יחסי מין, חזרה לנהיגה וחזרה לחיי שגרה. בדיקה תפקודית ושיחה אישית עם המטופל ובן/בת זוגו מאפשרות לקבל מענה על כל השאלות.

חזרה לעבודה – התוכנית לשיקום לב מסייעת לכל אדם לחזור לעבודה ללא חשש. בהתאם למצב התפקודי ניתן לקבוע אם האדם מסוגל לעבוד במשרה מלאה או משרה חלקית בלבד. נושא החזרה לעבודה מעסיק את רוב המטופלים. אנו מסייעים לחלק מהמשוקמים בקבלת החזר כספי מביטוח לאומי, וזאת באמצעות ייצוג משפטי לקבלת זכויות לאחר התקף לב.

יחסי מין – יחסי המין נפגעים בקרב 25% מהזוגות כשאחד מבני הזוג עובר אוטם. אין לכך הצדקה וניתן להמשיך בזוגיות טובה ואינטימיות גם לאחר אוטם. לעיתים אחד מבני הזוג "מנצל" את המצב שנוצר להנצחת הסטוס קוו בין בני הזוג. זהו מצב מסוכן להמשך הזוגיות ויש חשיבות לקיום שיחה בנושא עם בני הזוג.

פעילות גופנית – קבלת יעוץ מרופא או כל איש מקצוע לעסוק בפעילות גופנית מתונה לאחר אוטם ( " ולשמור על הלב " ) אינה יעילה וחסרת אחריות. הדבר משול לפרסום סתמי כגון " שמור על רכבך ". אדם המעוניין לשמור על רכבו צריך לדעת בדיוק מה עליו להחליף או לתקן ברכב וזאת לאחר בדיקה. גם במקרה של שיקום לב, השיקום חייב להיות מדוייק, והליכה בחצר או בשכונה לא תתרום לכל הנושאים הבריאותיים הקשורים ללב ( יצירת כלי דם עוקפים ללב, הרחבת עורקים, הפחתת גורמי הסיכון ללב ועוד.)

תרופות – לאחר אוטם מקבל המשוקם מספר תרופות בהתוויה בסיסית של משרד הבריאות, וזאת מבלי להתחשב באופן ממוקד בגיל המשוקם, כושרו הגופני, עיסוקו וקצב השיקום. תוכנית השיקום מאפשרת לכוונן את הטיפול התרופתי, להפחית או להוסיף תרופות ולהקטין את המינון בהתאם לשיפור הגופני והתפקודי.

לסיכום, אדם שעובר תוכנית שיקום לב יכול לחזור ללא חשש ובבטחון לחיים נורמלים. התקף לב בודד אינו אמור לגרום לאורך זמן לירידה דרסטית בתפקוד הגופני. ללב יש יכולת שיקומית עצמאית והאזורים הבריאים בשריר הלב מפצים על השריר שנפגע, כך שתפוקת הלב נשמרת.

עם זאת חובה על כל אדם שעבר התקף לב לעשות את המרב למניעת אירוע חוזר וזאת על מנת למנוע אי ספיקת לב.

סוגי שיקום אחרי אוטם לב ( שיקום קבוצתי לעומת שיקום אישי )

יש 2 סוגי שיקום לאחר התקף לב: שיקום קבוצתי או שיקום אישי

מגיע לך לבחור בין תוכנית לשיקום לב במסגרת קבוצתית ( שיקום קבוצתי ) או ביעוץ מומחה במסגרת אישית ( שיקום אישי ). ב 2 המסגרות עובר המטופל בדיקה של רופא, בדיקה תפקודית והתווית תוכנית פעילות על ידי פיזיולוג. כמו כן 2 המסגרות ממומנות על ידי קופות החולים. ההבדל בין המסגרות הוא ביכולת הצוות המטפל לתת שירות קרוב וצמוד יותר

( ובכך להגיע להשגת היעדים והתוצאות ) במסגרת השיקום האישי. השיקום האישי ממומן על ידי קופות החולים, אך על המשתקם להוסיף סכום נוסף שהינו עממי לכיסוי עלות המאמן האישי.

על השיקום הקבוצתי –

המסגרת של השיקום הקבוצתי מתאימה לאנשים המעוניינים להגיע למרכז לשיקום לב פעמיים בשבוע ולעסוק בפעילות גופנית מודרכת בקבוצה קטנה של כ 15 משוקמים. לאחר הבדיקה הרפואית, מקבל כל משוקם תוכנית פעילות מהפיזיולוג. לפני כל שיעור מודדים לחץ דם ודופק ולאחר מכן עוסקים בפעילות מודרכת על ידי מאמן כושר מוסמך לשיקום לב במשך שעה פעמיים בשבוע.

על השיקום האישי –

השיקום האישי מתאים לאנשים המעוניינים לקבל טיפול אישי. בד"כ פונים לשיקום האישי אנשים המעוניינים ביחס אישי של מטפל מטופל, אנשים משכבה סוציו אקונומית גבוהה יותר המעוניינים לטפל בבעיה באופן מעמיק ויסודי. שיקום אישי מתאים לאנשים בעלי צרכים מיוחדים כגון בעלי תפקוד גופני ירוד במיוחד ( הזקוקים למאמן כושר אישי על מנת לחזור לרמה בסיסית של תפקוד ), בעלי תפקוד גופני גבוה שעיסוקם מצריך יכולת גופנית נאותה, או כאלה העוסקים בספורט ומעוניינים בהכוונה כיצד לשמור על כושרם הגופני למרות האוטם שעברו.

השיקום האישי כולל:

  • אנמנזה – שאלון רפואי.
  • בדיקה פיזיקלית על ידי רופא
  • בדיקה תיפקודית א.ק.ג במאמץ לקביעת המצב הגופני
  • הסבר ומתן מידע למחלים על סיכום מחלה.
  • שקילה וקביעת משקל רצוי.
  • המלצה על שינויים בדרך החיים.
  • התווית תוכנית פעילות ודופק מטרה.

מידע חשוב ! תוכנית השיקום הקבוצתי הינה בסל הבריאות. חברי קופת חולים כללית, מכבי, לאומית או מאוחדת זכאים לתוכנית דרך קופות החולים !

ניתן לקבל יעוץ וליווי אישי ע"י ד"ר ירון גרשוביץ ( בתשלום נוסף ). היעוץ חשוב במיוחד לאחר התקף לב ראשון, לאנשים פעילים המעוניינים לחזור לשגרה ולעבודה ולאלה המעוניינים להגיע לתוצאות הרצויות תוך פיקוח והכוונה צמודה.

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות