טיפול בבעיות יציבה, חוסר שיווי משקל, חוסר איזון, וסחרחורת עקב תפקוד לקוי של שיווי המשקל על רקע וסטיבולרי

המערכת הוסטיבולרית היא מערכת שיווי המשקל המושפעת מהנוזלים שבמבוך האוזן התיכונה. מערכת זו וחושים תנועתיים שהאדם מפתח במשך השנים, הם הבסיס לתחושת ההתמצאות במרחב והאיזון של הגוף במרחב. בעזרתה ניתן לנוע במרחב עם תחושת יציבות ושליטה על הגוף.

התחושה העצמית של הגוף במרחב נקראת פרופריוספציה (Proprioception).

המערכת המשפיעה על האיזון התחושתי של התנועה במרחב – פרופריוספציה, מורכבת משילוב המערכות אף אוזן ( התעלות שבאוזניים ), העיניים, שרירי וחוליות הצוואר ומהמח שמפרש את תחושת היציבה ואת התנועה בדרך מסוימת.

היכולת של האדם לחוש את התנועה מתבצעת ברוב המקרים באופן אוטומטי. תנועת הליכה או ריצה, הקלדה על מקלדת במחשב, הליכה עם סל קניות ביד או מסירת כדור, הן תנועות שהמח מכיר ויודע איך להתייחס אליהן על מנת לאפשר את התנועה המדויקת ללא איבוד שיווי משקל.

המח הוא האיבר, הפועל כמחשב, המתרגם את התנועה והקואורדינציה בין איברי הגוף השונים, ומנתח כמה יחידות מוטוריות על השריר להפעיל לביצוע התנועה, כיצד לבצע את התנועה באופן חלק ומדויק, מבלי לאבד שיווי משקל ובלי לגרום לנזק ופציעה.

חוש הפרופריוספציה הולך ונעלם עם השנים ואדם מבוגר עלול לאבד את הביטחון הגופני אפילו בתנועה מאוד טבעית כגון הליכה. האדם המבוגר אינו מבצע פעולות באופן אוטומטי ולעיתים הוא מסתכל למטה, על הקרקע, בזמן הליכה, וזאת מאחר ותחושת התנועה וההתמצאות במרחב פוחתת עם הגיל.

בקרב מבוגרים, הירידה התחושתית בביצוע תנועה במרחב, עלולה לנבוע בשל בעיית קריסטלים באזניים – בעייה וסטיבולרית, בשל הידרדרות בראייה ( בגיל המבוגר האדם מעוניין לראות מה הוא עושה וכיצד מתבצעת התנועה. הפעולה האוטומטית נעלמת ), בשל היחלשות שרירי הרגליים, פחד שהרגליים לא יצליחו לשאת את הגוף, וכן לעיתים בשל בעיות אורתופדיות בצוואר ובכתפיים ( וביחוד עם יש קרע בגידי הכתף או לאחר פריצת דיסק בצוואר ).

מבוגרים רבים מרגישים ירידה ביציבה, סחרחורת, תחושת חוסר ביטחון בהליכה או הפרעת שיווי משקל. ניתן לטפל בבעיה באמצעות פיזיותרפיה וסטיבולרית משולבת. לפני שקובעים את הטיפול, יש להתייחס לתסמינים, להיסטוריה רפואית ולמצב הבריאותי הכללי.

בתחילת הטיפול עושים בדיקה גופנית על ידי פיזיותרפיסט מומחה, מסיקים מהי הבעיה העיקרית הגורמת להפרעה באיזון ולתחושת האי יציבות ומתחילים בטיפול משולב הכולל איזון וסטיבולרי ( איזון הנוזלים במבוך האוזן התיכונה ), טיפול מנואלי על שרירי הצוואר המשפיעים על שיווי משקל, וכן תרגילי פרופריוספציה ( ללמד את המח איך "לסמוך" על תנועת הגוף מבלי לפרש את התנועה כאיבוד שיווי משקל ).

הפיזיותרפיה הוסטיבולרית שונה מאדם לאדם ובהתאם לסיבה שגורמת לתסמין ( אי שיווי משקל, סחרחורת או חוסר יציבה ) יתבצע טיפול מתאים וממוקד. הטיפול מסייע למח לעבור תהליך של פיצוי שיווי משקל ולהתמודד עם הורטיגו ובעיות התנועה.

אדם הסובל מבעיית אי שיווי משקל או ורטיגו, מבלי לטפל בבעיה, עלול לפתח עם הזמן הסתגלות שלילית למצב החדש ולשינוי כרוני בדפוסי התנועה. דוגמא להחרפת הבעייה תהיה במקרים של הפעלת שרירים מיותרים בזמן שינוי כיוון בתנועה או עצימת עיניים בתנועות מסוימות ( פעולות אלה מבוצעות כדי להימנע מסחרחורת, בחילה או תחושת איבוד שיווי משקל ). שינוי דפוסי התנהגות אלה מסייעים לאדם המבוגר להתמודד עם הבעייה במיידי, אך לאורך זמן זה עלול להיות מסוכן בשל בעיית פיצוי יתר של שיווי משקל ( החמרת הסימפטומים, כאבי ראש, כאבי שרירים ועייפות ).

בפרולייף פיזיותרפיסטים שהתמחו בטיפול בבעיות שיווי משקל, סחרחורת ויציבה.

טיפול בורטיגו, סחרחורת חוסר יציבות, קריסטלים באוזן, מחלת מנייר, בעיות שווי משקל, טנטון וטיפול במערכת הוסטיבולרית