קיים קשר ומתאם גבוה בין אופי האדם, התנהגותו ומבנה אישיותו לבין מצב בריאותו. תכונות אופי כגון אימפולסיביות, עצבנות, חרדתיות וכפייתיות אינן תורמות לבריאות. לעומת זאת תכונות כגון שלווה, הערכה עצמית, חמלה ואהבת הזולת מאפשרות בריאות טובה ואיכות חיים.

אנשים המסווגים כ type A חשופים יותר למחלות ובייחוד מחלות לב וכלי דם. גם להשמנת יתר יש גורמים פיזיולוגים ופסיכולוגיים, שניתן לשלוט עליהם ע"י שינוי בהתנהגות ובחשיבה.. להלן 15 שאלות זה שיסייעו לך לדעת איך אתה "חי עם עצמך" ועם הסובבים אותך. השאלון נכתב בלשון זכר, אך הוא מיועד לשני המינים.

 

הקף בעיגול את התשובה המתאימה ביותר, אל תענה על שאלה שאין לך תשובה לגביה:

1.         אני 1. נוטה להתווכח 2. מתווכח לעיתים רחוקות  3. לא מתווכח

 

2.         לגבי המושג "צדק" 1. אני בד"כ נלחם למען הצדק 2. עדיף להיות חכם מאשר

צודק     3. אני לא נלחם למען הצדק.

 

3.         כשבת הזוג שלי עצבנית, 1.  הנוכחות שלי בסביבתה, גורמת לה להתעצבן יותר  2. אני לא משפיע על מצב רוחה 3. אני בד"כ מרגיע אותה.

 

4.         בשיחות עם אנשים בנושאי דת, פוליטיקה, ספורט  1. אני מנסה לשכנע אותם בצדקתי  2. אני  בד"כ מביע עמדתי קצר ולעיניין 3. אני נותן לשיחה לזרום ולא נוקט בעמדה נוקשה.

 

5.         לגבי דברים שניסיתי להשיג בחיים 1. אני משיג אותם רק לאחר שאני מאוד מתאמץ

2. אני בד"כ משיג את מבוקשי  3. אני בד"כ לא מתאמץ להשיג דברים.

 

6.         בתחרות  1. קשה לי מאוד להפסיד  2.  שוכח מהר מאוד את ההפסד 3. אני לא מתחרה.

 

7.         כשמאחרים לפגישה איתי בלי להודיע על איחור 1. אני מחכה זמן מה ואח"כ עוזב  2. אני מחכה ומעיר למאחר  3.  אני מחכה כמה שצריך.

 

8.         אני מרגיש ייסורי מצפון 1. לעיתים מאוד רחוקות 2.  מדי פעם 3. לעיתים קרובות

 

9.         אני מגדיר עצמי בצורה הטובה ביותר בתור 1. ה"בוס" 2. עצמאי בשטח 3. איש צוות

 

10.        בהרבה מצבים 1. אני פועל במיידי מתוך דחף פנימי שאין לי עליו שליטה 2. אני שולט בתגובה  3. אני שוקל את מעשי ומגיב רק לאחר תכנון צעדי.

 

11.        בלילה 1. יש לי לעיתים סיוטים או חלומות המצביעים על איבוד שליטה 2. יש לי חלומות אחרים 3. חולם מעט מאוד או לא זוכר שחולם.

 

12.        בנושאים הקשורים לי ולסובבים אותי, אני בד"כ 1. אוהב להיות "מעורב" ו "בעיניינים"

2. אני מעורב באופן חלקי  3. אני סומך על אחרים שיטפלו בדברים בשבילי.

 

13.        בהיכרות עם אדם חדש  1.  אני אוביל את השיחה ואדבר יותר 2. אתן לצד השני לדבר ואבחן את כוונותיו   3. אפתח לשיחה בהדרגה.

 

14.        כשהחבר'ה נפגשים 1. אני מוביל את השיחה 2. אני משתתף בשיחה 3. אני יותר מקשיב ופחות מדבר.

 

15.        כשאני ובת זוגתי צריכים לקבל החלטה לגבי דברים משותפים לנו 1. אני בד"כ מחליט

2. לפעמים אני מחליט ולפעמים היא מחליטה  3.  בד"כ אני משאיר לה לעשות החלטות.

 

 

חבר/י את המספרים אותם הקפת בעיגול:

 

עד 22                התיקשורת שלך עם אנשים עלולה להיות בעייתית וליצור "אנטי" בקרב הסובבים אותך. הנך חושש לאבד שליטה או חייב להיות בשליטה מתמדת ולכן, מנסה לכפות את דעתך על אחרים. בד"כ בעל ביטחון עצמי ירוד ולכן זקוק ל"במה" והכרה בחשיבותך. בד"כ אינך מתחשב באחרים ורגיש רק לעצמך. זקוק לתשומת לב ואהבה מהסובבים אותך, ולעיתים עובר מקיצוניות אחת לשניה, כגון הפגנת כח מול התרפסות, שחצנות יתר מול הססנות וכו.  בדק בית, צניעות ורוגע ישפרו את חייך וחיי הסובבים אותך.

 

23 – 35             הנך מאוזן מבחינה רגשית, אסרטיבי וריאלי המכיר בחולשותך וביתרונותך. בעל אופי איתן המביע דיעותיך אך לא כופה אותן על האחר. רגיש לסביבה ומתחשב. זהיר (לא נכנס להרפתקאות מיותרות ) ולכן פחות פגיע. חי טוב עם עצמך ועם הסביבה.

 

36 ויותר            הנך פשרן ונוח לבריות, בד"כ רגוע ומשדר רוגע.  אתה סומך על עצמך ועל יכולתך לשלוט במצב, ולכן, לא זקוק להיות בשליטה מתמדת. בעל בטחון עצמי ויכולת תקשורתית טובה עם הסובבים אותך. אדם רגיש ומתחשב, שמסתדר וחי טוב עם עצמו ועם הסביבה.

 

 

 

 

 

* שאלון זה נערך על סמך עבודות ומחקר בנושאי תקשורת ומבנה אישיות, אך אין לראות בו המלצה או חוות דעת מקצועית ו/או קלינית בכל דרך שהיא.

אין לצלם, להעתיק או לעשות כל שימוש בשאלון זה ללא קבלת רשות מהנהלת פרולייף ו/או ד"ר ירון גרשוביץ