לא קרה לכם לפעמים שפתאום נתפס השריר בכף הרגל או בשוק? לפעמים גם באמצע הלילה? הכאב חריף ויכול להתמשך כמה שניות עד כמה שעות. אז אחרי שניסיתם למתוח, לעמוד על הרצפה הקרה או לשתות ביטר למון – דעו כי יתכן ומדובר בחוסר תזונתי!

התכווצויות ליליות חוזרות ונשנות, יכולות לקרות בכל גיל. בדרך כלל מעורבים שריר השוק וכף הרגל, לעיתים מעירים את החולה משנתו ומקורן לרוב אינו ידוע.  למרות שהתכווצויות אלו לרוב אינן מתפתחות למחלה נוירולוגית מוטורית, השפעתן על שנת הלילה של החולה ועל איכות חייו משמעותית. התכווצויות אלו נמצאו קשורות בהתייבשות (דה-הידרציה), שינויים באלקטרוליטים (כגון חוסר במינרל לדוגמה) או צבירת תוצרי חילוף חומרים בשריר מאומן.

אנו מזהים התכווצות ע"י כיווץ פתאומי ולא נעים של השריר, המתמשך שניות עד דקות ובדרך כלל ניתן לחישה כקשר נוקשה בשריר התפוס. מתיחת השריר הנגדי בדרך כלל מחישה את הרפיית השריר.

כיוון שההתכווצויות קשורות בין השאר במאזן הנוזלים בגופנו, כל אבדן נוזלים יכול להגביר התכווצויות כגון: הזעה רבה, שלשולים, הקאות או טיפול במשתנים.

תרופות מסויימות משפיעות על מאזן הנוזלים והאלקטרוליטים בגוף ועל כן עלולות לגרום להתכווצויות כתופעת לוואי, למשל: סטטינים הניתנים להפחתת כולסטרול ואיזון שומנים בדם, קלופיבראט, תרופות משתנות ועוד.

 

אז מה ניתן לעשות בנידון?

נמצא כי נטילת תוספים תזונתיים מפחיתה את תדירות ומשך ההתכווצויות. תוספים רבים שנויים במחלוקת, עם זאת הספרות המצטברת מעידה כי שימוש בתוסף מגנזיום מראה יעילות בטיפול בהתכווצויות וכי אינו כרוך בתופעות לוואי משמעותיות.

כמובן שמגנזיום ניתן לצרוך באמצעות המזון ע"י הגברת צריכת מזונות עשירים בו כגון: אגוזים, עלים ירוקים, חלב ועוד… עם זאת, צריכת המגנזיום הממוצעת באוכלוסיה אינה מגיעה לכמות המומלצת לשמירה על בריאות תקינה, וישנו קושי רב אף יותר בהגעה למינונים המומלצים לטיפול בהתכווצויות. על כן, דרך יעילה יותר לקבלת הכמויות הרצויות עשויה להיות באמצעות נטילת תוסף מזון.

אך לפני שאתם קונים תוסף, קחו בחשבון שלא כל תרכובת המכילה מגנזיום נספגת באותה יעילות דרך מערכת העיכול ויש חשיבות לצורה שבה המגנזיום מופיע בכדור התוסף.

 

לפרטים נוספים לגבי מגנזיום ומינרלים נוספים, ניתן לפנות לדיאטנית הבית.

אימון נעים!