טיפול טבעי במחלות באמצעות פיזיוטרפיה

ניתן לרפא או לטפל במגוון רחב של מחלות כרוניות, באמצעות טיפול טבעי הכולל פעילות גופנית מותאמת אישית, טיפול במגע ופיזיותרפיה. גם יעוץ תזונתי תורם למאמץ להקלה על התסמינים ולהפסקת ההידרדרות הנגרמת מהמחלה. הפעילות והפיזיותרפיה מותאמים אישית על ידי פיזיולוג קליני המתמחה בטיפול במחלות והכל בפיקוח רפואי של רופא מומחה, ספורט תרפיסט, מאמן אישי קליני, דיאטנית קלינית וצוות מטפלים שיקומיים.

בשנת 2012 הצהיר ארגון הבריאות העולמי שפעילות גופנית מבוקרת ומותאמת אישית, המלווה בתכנים של פיזיותרפיה וטיפול אישי במגע, עשויים לסייע בטיפול של כ 20 מחלות כרוניות שונות ביניהן יתר לחץ דם, מחלות לב וכלי דם, אי ספיקת לב, סוכרת, פרקינסון, השמנה, מחלת ריאות, פיברומיאלגיה, כאבי מפרקים וכאבי גב, אוסטאופרוסיס מחלת ריאות, COPD וסוגי סרטן שונים.

האמירה הנ"ל מקבלת חיזוק מגופים ברי סמכא נוספים כמו איגוד הסרטן האמריקאי שדיווח בשנת 2006 על תמותה של כ-166 אלף איש (מתוך 500 אלף) מידי שנה מסרטן כתוצאה מהשמנה, תזונה לקויה וחוסר פעילות גופנית. והקולג' האמריקני לרפואת ספורט שפרסם בשנת 2010 שאורח חיים בריא הכולל: פעילות גופנית תזונה נכונה, שמירה על משקל תקין והימנעות מעישון היה עשוי למנוע כ-60% מכל בעיות הלב.

 

חשיבות התזונה והפעילות הגופנית לבריאות מוזכרת בכתבי הרמב"ם כבר במאה ה- 12 עוד בטרם הוכחה על ידי מחקרים מדעיים. הרמב"ם טען שכל זמן שאדם מתעמל, מפעיל את גופו בין בכוחות עצמו או בעזרת מטפל ( לימים נוצר המקצוע מאמן אישי או פיזיותרפיסט ) ויגע הרבה אין חולי בא עליו וכוחו מתחזק, וכל מי שהוא יושב לבטח ואינו מתעמל אפילו אכל מאכלות טובים ושמר על עצמו על פי הרפואה כל ימיו יהיו מכאובים וכוחו תשש. ראשי התיבות של המושג בריאות – בולם רוגזו יאזן אוכלו וירבה תנועתו, משקפים בתמציתיות את תפישת עולמו של הרמב"ם לגבי הפעילות והתזונה.

במרכזים הרפואיים בהרצליה ונתניה יש צוות רפואי רב תחומי הנותן מענה לגוון רחב של מחלות.

מחלות ובעיות רפואיות שהמרכז מטפל בהם

מחלות

הסבר קצר

מחלת לב איסכמית

חוסר אספקת דם לשריר הלב. סימני המחלה הם – לחץ בחזה במאמץ או במנוחה,קוצר נשימה, עייפות , הזעה וחולשה.

יתר לחץ דם

לחץ גבוה המופעל על דפנות העורקים (מעל 140/90 במנוחה) כתוצאה מירידה באלסטיות של העורקים הגדולים והיצרות העורקים הקטנים. אין בדרך כלל סימנים קליניים למחלה.

מחלת ריאה חסימתית כרונית (COPD)

מחלה הנגרמת כתוצאה מחסימת הסמפונות בדרך כלל עקב עישון כמות גדולה של סיגריות וזיהום אוויר משמעותי הפוגע בשערות הזעירות שבתאי רירית הנשימה לסלק הצטברות הלכלוך והפרשות בדרכי הנשימה . סימני המחלה – שיעול יום יומי, המלווה בפליטת ליחה, קוצר נשימה ודלקת כרונית בסמפונות.

מחלת כלי דם היקפיים

היצרות או חסימה מלאה של כלי דם המובילים דם לרגליים.

סימני המחלה – בדרגת חסימה קלה מופיע כאב בשוק וצליעה בזמן מאמץ גופני שחולף במנוחה וככל שדרגת החסימה גדלה יופיע הכאב גם במאמץ קל.

פריצת דיסק

קרע בטבעת של הדיסק הבין חולייתי ופריצת הג'ל הכלוא בטבעת החוצה לכיוון העצב הספינלי. סימני המחלה – כאב בגב תחתון ולעתים עם הקרנה לרגל בצד בו פרץ הדיסק.

אוסטיאופורוזיס

ירידה בצפיפות העצם והחלשותה. העצמות העיקריות הנפגעות – גופי החוליות, צוואר ירך , הרדיוס וההומרוס.

אוסטאואטריטיס

מחלת פרקים הנגרמת מפגיעה בסחוס המפרקי. סימני המחלה – הגבלת התנועה במפרק, כאבים בהנעת המפרק. מפרקים הנפגעים הם: הברך, הירך, כף היד, מפרקים סינוביאליים בעמוד השדרה.

תסחיף ריאתי

נגרם על ידי קריש דם הנוצר על גבי הדופן הפנימי של הורידים הגדולים של הירך או של האגן, המתנתק מדופן הוריד, נודד עם זרם הדם לעלייה הימנית, משם לחדר הימני ומשם לעורקי הריאה וסותם את אחד מעורקי הריאה. סימני המחלה – קוצר נשימה פתאומי, הגברת קצב הנשימה והדופק, בשיעול המלווה לעיתים בפליטת כיח דמי ובכאב בבית החזה.

אוטם מוחי

מוגדר כנמק לרקמה בעקבות חוסר אספקת דם. גורם סיכון משמעותי הוא יתר לחץ דם. סימני המחלה – חולשה פתאומית, שיתוק, פגיעה בקואורדיציה ובשיווי משקל וכו'.

דמנסיה

ירידה ביכולת האינטלקטואלית הכולל: זיכרון, יכולת ניתוח נתונים והסקת מסקנות, מהירות מחשבה, ערנות, רגישות לאירועים בסביבה ועוד.   שתי הסיבות העיקריות לדמנסיה הן: מחלת האלצהיימר (מחלה הגורמת למוות הדרגתי של תאים בקליפת המוח) ואוטמים מרובים במוח.

בריחת שתן לא רצונית בנשים

בנשים לאחר הפסקת המחזור או לאחר לידה ישנה היחלשות של שרירי רצפת האגן. בעקבות זאת בזמן העלאת הלחץ התוך ביטני כמו בשיעול, בצחוק ובמאמץ גופני "בורח" שתן בצורה לא רצונית.

מחלת הסוכרת

מחלה הפוגעת בוויסות רמת הסוכר בדם. בסוכרת מסוג 1 מערכת החיסון של הגוף הורסת את התאים שמייצרים אינסולין בלבלב שתפקידו להוריד את רמת הסוכר בדם. בסוכרת מסוג 2 קיימת תגובה חלקית לאינסולין.

עכירות העדשה (cataract)

מופיעה כתוצאה משינויים ניווניים בעדשה. העכירות גורמת לאובדן ראייה המתפתחת באיטיות. הטיפול – החלפת העדשה בעדשה מלאכותית.

פיברומיאלגיה

תסמונת כרונית של כאבי שרירים ורקמות המלווה בתסמינים כגון עייפות, הפרעטת בשינה, חולשה כללית, דיכאון וכאבים באזורים שונים בגוף. לפעילות גופנית ותמיכה נפשית יעילות מרבית בטיפול במחלה.

תשישות כרונית

תסמונת העייפות הכרונית על רקע ויראלי או נוירולוגי הפוגעת במספר מערכות בגוף ומלווה בחולשה, נמנום, כאבי שרירים ועייפות קיצונית שאינה חולפת במנוחה.

השמנה והשמנת יתר

השמנה והשמנת יתר (BMI גדול מ 0 ) מפחיתות באיכות החיים ומעלות את הסיכון לאירוע מוחי או ארוע לב

אי ספיקת לב

ירידה חדה בפעולת הלב כמשאבה ( מקטע פליטה פחות מ 35% ). ניתן לחזק את הלב ולשפר את זרימת הדם ללב על ידי תרגול מתאים ומבוקר

 

 

פעילות גופנית כתרופה מונעת וטיפולית למחלות שונות

 

תפקוד כללי

#   שיפור ביכולת התפקודית בעקבות עלייה בתצרוכת החמצן המרבית (50% – 20% בקרב חולי לב).

#     הפחתה של 20% -25% בתמותה בכלל ועל רקע לבבי בפרט (עלייה של 1 MET בכושר הגופני, גורמת להפחתה בתמותת חולי לב ב 8%-17% ).

מחלות לב

#     הגנה כנגד אוטם שריר הלב בעקבות מאמץ גופני (מעל (6 METs

#     הפחתת מדדי דלקת בכלי דם קורונריים (CRP , PLAC ).

#     שיפור בזרימת הדם אל הלב במנוחה ובמאמץ.

#     הפחתת תסמינים של תעוקת חזה ואסכמיה לשריר הלב.

#     יצירת קולטרלים ( מעקפים טבעיים ) ונסיגה של הפלאק הטרשתי.

השמנה

#     הפחתת שומן תוך בטני ופירוק השומנים העודפים בגוף.

#     עלייה בקצב חילוף החומרים בגוף.

ריאות ( אסתמה, COPD ועוד )

#     הפחתת קוצר נשימה בעקבות הפחתת אוורור הריאות במאמץ

אוסטאופרוסיס

#     מניעה בדילול העצם ואף עליה בצפיפות העצם.

סוכרת

#     איזון רמת הסוכר בדם ועלייה ברגישות האינסולין.

יתר לחץ דם

#     ירידה בלחץ הדם ע"י הגמשת העורקים והרפיית שרירים חלקים.

כאבים – גב ומפרקים

#     הפחתת כאב והשפעה מיטיבה על דלקת.

חרדה או דיכאון והפרעות בשינה

#     הפחתת חרדה ודיכאון והפרעות בשינה בעקבות ירידה בהפרשת הורמוני הדחק (קורטיזול, גלוקגון, נוראפינפרין ואפינפרין).

זרימת הדם

#     ירידה בהדבקות טסיות הדם וצמיגות הדם.

#     סיוע לתרופות בדילול הדם ועלייה בפירוק פיברינוגן.

#     הפחתת שומנים בדם (טריגליצרידים, כולסטרול כללי ו- (LDL.

#     עלייה בריכוז ה- HDL ("הכולסטרול הטוב").

שיפור באיכות חיים בקרב חולי אוסטאואטריטיס, אוסטאופרוזיס, אירוע מוחי, ניוון שרירים, פרקינסון, אלצהיימר, פיברומיאלגיה ותסמונת העייפות הכרונית מתרחש בעקבות שינוי במשתנים הבאים:

1. עלייה בכוח ובחוזק השריר. שיפור בזרימת הדם לשריר הפעיל.

2. שיפור בגמישות המפרקית ובטווח התנועה.

3. שיפור בשיווי המשקל וביציבה.

4. שיפור בקואורדינציה וקשר עין יד.

5. שיפור באיכות השינה.

6. שיפור בתפקוד המנטלי והקוגנטיבי.

7. הפחתת דיכאון וחרדה ושיפור במצב הרוח והביטחון העצמי.

 

התוכנית כוללת:

1. בדיקת רופא מומחה ברפואה שיקומית ורפואת ספורט.

2. קביעת תוכנית טיפולית מותאמת אישית על ידי פיזיולוג קליני לאחר בדיקת ההיסטוריה הרפואית של החולה ולאחר בדיקת מאמץ תפקודית.

3. בדיקה גופנית לאיתור הבעיה. משקל, גובה, היקפים, אחוז שומן, ניתוח בדיקות דם ותשאול תזונתי שמתבצע על ידי דיאטנית קלינית .

4. פתיחת תיק רפואי. לאחר מכן מצטרף המטופל להדרכה מקצועית ידי צוות מאמני כושר שיקומיים בטיפול/ אימון אישי או בקבוצה קטנה ( בהתאם להחלטת הרופא או הפיזיולוג התוכנית כוללת:

#     ביצוע תרגול עם טכניקות פיזיוטרפיה המשולבת בפעילות אירובית, אימון התנגדות ותרגילי גמישות.

#     בדיקת לחץ דם לפני ובמהלך הפעילות בדופק האימון שנקבע על ידי הפיזיולוג.

#     תיעוד מלא של הפעילות בתיק הרפואי.

#     מאמן הכושר עוקב אחר ביצוע התוכנית כל מפגש.

#     בדיקת משקל אחת לשבוע.

5. הפיזיולוג מבצע מעקב אחרי שיפור הכושר התפקודי של הלקוח.

6. טיפול אישי או בקבוצה קטנה- אימון או טיפול אישי מתאים לאנשים בעלי תפקוד ירוד ולבעלי יכולת התמדה נמוכה לפעילות גופנית. הטיפול כולל טכניקות של פיזיוטרפיה על ידי פיזיותרפיסט או ספורטרפיסת ומומחה מהרפואה המשלימה.

 

אלפי לקוחות שקיבלו טיפול אמיתי ( ללא תכשירי קסם, אבקות למינהם או תוספי מזון ) המשלב הפעלה גופנית וטיפול במגע עם טכניקות של פיזיוטרפיה, ציינו שיפור עצום בתפקוד הגופני, באיכות החיים ובחדוות החיים. כל אדם עושה את הפעילות הגופנית הנדרשת ( תרגילים קלים שמטרתם לשפר את זרימת הדם לאיברים מסוימים ) על פי יכולתו הגופנית, בקצב שלו ועם סיוע מהמטפל על ידי מגע לשיפור טווח התנועה. התרגול מתבצע על אופניים או מכשור אירובי אחר והמטופל עושה גם תרגול לחיזוק שרירי ושיפור הגמישות. קיימת הסכמה גורפת של מערכת הבריאות לגבי החשיבות של פעילות גופנית אישית ומבוקרת.