טיפולי גלי הלם יעיל ביותר למרפק טניס וכתף קפואה

מחקר מ 2016 – ההשפעה של טיפול בגלי הלם על מפרק הכתף – מבנה ותפקוד הכתף בחולים עם דלקת גידים

Eun-Kyung Kim , PT, PhD 1 ו- Kwang-Il Kwak , PT, PhD 2, *

הסיבות לדלקת גידים בכתף עדיין לא ידועות. הסתיידות בכתף זה דבר שכיח ושכיחותם עולה עם הגיל. הסתיידויות בכתף מתחילות בשנות ה 40 וגורמות לכאב עם העליה בגיל. טיפול בגלי הלם להסתיידות הוכח כיעיל מזה עשור פירוק של משקעי הסתיידות באמצעות הקרנות ופיזיותרפיה לכתף עשוי לשפר את הסימפטומים אך אי הנוחות עדיין קיימת לאחר טיפולים. מחקר זה רצה לבדוק האם הטיפול בגלי הלם יעיל גם במצב של דלקת גידים בכתף.

בנוגע לדלקת כרונית בגידים, הסרה כירורגית באמצעות ארתרוסקופיה וטכניקות פתוחות יכולה להועיל לשיפור הסימפטומים כאשר דלקת בגיד הסידני אינה מגיבה לטיפול תרופתי שמרני  של נוגדי דלקת.

במחקר שכלל 40 חולים עם דלקת גידים בכתף בגילאי 40 עד 65 שנה, כל המשתתפים קיבלו תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות למשך 6 שבועות והנחת כרית חמה ( hot packs  ) למשך 20 דקות כפיזיותרפיה בסיסית וטנס – גירוי עצבי חשמלי של העור באמצעות טנס במשך 15 דקות.

נבדק במחקר רמות הכאב, טווח תנועה, פעילויות עם הכתף וכוח שרירים .

תוצאות המחקר הראה שטיפול בגלי הלם הפחית את הכאב באופן משמעותי בשבועיים, שישה שבועות ו 12 שבועות לאחר הטיפול בהשוואה לקבוצת הביקורת.

טיפול שמרני תרופתי השפיע באופן מוגבל ופחות על דלקת והסתיידות בכתף. הטיפול הכירורגי היה חלופה עם יעילות גבוהה.

החוקרים ציינו לשבח את יעילות הטיפול בגלי הלם וציינו שגל הלם הוא סוג של גל קול שמתפשט ביעילות דרך השרירים והגידים ( הרקמות הרכות ) גורם לרטט של הרקמה, משפר קביטציה ומפרק מפצל גבישים.

באמצעות הטיפול ניכר שיפור בתסמינים, טווח התנועה במפרק הכתף גדל, הטיפול היה ללא תופעות לוואי ( למעט המטומות קלות במספר מקרים )