בסקר בריאות אירופאי שנערך בשנים האחרונות, נבדקו הרגלי החיים בישראל וגורמי הסיכון למחלות לב. מהסקר עולה שכ 2 מיליון ישראלים אינם עוסקים בפעילות גופנית.

עוד עולה מהסקר שכ 600,000 ישראלים סובלים מיתר לחץ דם, מספר זהה סובל מרמת שומנים גבוהה בדם ו/או מהשמנת יתר. בנוסף יש כ 200,000 ישראלים הסובלים מסוכרת שעלולה לסכן את הלב וכלי הדם.

אנשים שאינם רגילים לעסוק בספורט, בעלי גורמי סיכון למחלת לב או אלה שעברו אירוע לב חוששים שהפעילות הגופנית תזיק לבריאותם. חשוב לציין שניתן להתחיל בפעילות גופנית בכל גיל והשיפור בכושר בקרב מבוגרים הינו מובהק. מחקרים מראים שבתוכנית פעילות מבוקרת, מבוגרים שיפרו את כושרם הגופני כדלקמן: שפור במהירות ההליכה ביותר מ 100% , שיפור במהירות הריצה בכ 20% שיפור שיווי המשקל ב 76%, בצפיפות העצם ב 2% ובחוזק השרירים בכ 35%.

לפני תחילת פעילות גופנית, מומלץ לבצע בדיקת דם למדידת רמת השומנים בדם: טריגליצרידים, כולסטרול HDL ו LDL.

כמו כן יש לבצע בדיקת א.ק.ג. במאמץ (ארגומטריה).

בדיקת ארגומטריה מספקת מידע חשוב על אספקת הדם ללב במאמץ. הבדיקה יעילה ומדויקת יותר מבדיקת א.ק.ג. במנוחה. העומס המופעל על הלב מאפשר לגלות ליקויים באספקת חמצן ללב כבר בשלבים המוקדמים להתפתחות המחלה. אבחון מוקדם עשוי למנוע התקף לב.  בדיקת א.ק.ג. במאמץ מבוצעת במקרים הבאים:

א – להערכת הכושר הגופני.

ב – לאנשים החשים לחץ בחזה שמופיע במאמץ ועובר במנוחה.

ג – למחלימים מהתקף לב או ניתוח מעקפים.

ה – לכל אדם מעל גיל 40 המעונין לעסוק בפעילות גופנית.

אנשים בעלי גורמי סיכון או אלה שעברו אירוע לב עוברים בדיקות נוספות. סדר הבדיקות נקבע לפי עלות הבדיקה והקושי לביצוע כדלקמן:

בדיקת דם – הבדיקה מאפשרת לזהות גורמי סיכון למחלת לב וכן לאשר מצב של אוטם שריר הלב כאשר נגרם ללב נזק, מתרחשת בו פעילות כימית, בעקבותיה משתחררים חומרים שונים מרקמת שריר הלב. כדי לאבחן אם מדובר בהתקף לב, יבדוק הרופא, באמצעות בדיקת דם, את רמותיהם של שלושה אנזימים: CPK, Troponin  ו LDH.

בדיקת הולטר – רישום רצוף של א.ק.ג. במשך 24 שעות. מטרת הבדיקה היא לעקוב אחרי הפרעות בקצב הלב שלא תמיד ופיעות ברישום חד פעמי של פעילות הלב. הבדיקה מאפשרת לקשר בין הפעולות שביצע האדם בזמן מסוים ביממה לבין תגובת הלב לאותה פעולה.

אקו לב – אולטרא סאונד – אבחון המאפשר קבלת מידע על המבנה האנטומי של הלב ותיפקודו. הבדיקה חשובה במיוחד להערכת תקינות מסתמי הלב ותיפקוד החדר החשמלי. האקו מבוסס על שליחת גלי קול לחלקי הלב השונים וקבלת הד בתגובה. הקולות מתורגמים להדגמת מבנה הלב וזרימת הדם בלב. הבדיקה חשובה לזיהוי מוקדם של בעיות במסתמי הלב, אי ספיקת לב, קריש דם בלב ולהערכת גודל הנזק ללב כתוצאה מאוטם. חסרון הבדיקה הוא בכך שהיא אינה מעריכה במדויק דלף בחדרי הלב ואינה מסוגלת להדגיש את מבנה העורקים.

מיפוי לב – בבדיקה זאת מזריקים חומר רדיואקטיבי ( תליום, טכנציום או דפירידמול ) לזרם הדם. חומר זה נספג באזור בלב שאינו מתכווץ כיאות והקרינה הנפלטת מהחומר מאפשר לעקוב אחר אזורים בלב שאינם מתפקדים. מיפוי לב במאמץ הוא האבחון הלא פולשני הטוב ביותר שקיים להדגמת הפרעות בהתכווצות שריר הלב על רקע אסכמיה. האבחון מאפשר חיזוי של עורקים חסומים וכן מאפשר להעריך את יכולת הדחיסה של הלב.

צינתור אבחוני – בדיקה זאת הינה פולשנית ובאילחוש מקומי. בבדיקה זו  מוחדר צנתר (קטטר- צינורית דקה בקוטר של כ 2 מ"מ ) לאזורים שונים בלב על מנת לבדוק את מבנהו ותפקידו. הצנתר משמש כאמצעי להזרקת חומר ניגוד הממלא את חלל הלב ומספק נתונים על מבנה הלב, המסתמים והעורקים הכליליים ( התהליך מונחה ע"י שיקוף רנטגן ).

כשרוצים לבדוק חסימות והיצרות בעורקים הכליליים, מוחדר הצנתר לעורק היקפי ( בד"כ עורק המפשעה ) עד לבסיס אבי העורקים ומשם לעורקים הכלילייים. בדיקה זאת היא הטובה והמדוייקת ביותר לקביעת אחוז ההיצרות בעורקים. חסרונה הוא ביוקר הבדיקה ובסיכוי הקטן (כאחד לאלף) לסיבוך בזמן הבדיקה. בישראל מבוצעים כ 2000 צנתורים בחודש.

צינתור וירטואלי – בדיקה הזהה במטרתה לצינתור האבחוני. יתרונות הבדיקה בכך שאינה פולשנית ומבוצעת על ידי סורק CT. חסרונותיה בכך שהגוף סופג קרינה רבה בזמן הבדיקה, ובמידה והבדיקה חיובית ( מגלה בעיה כלשהיא ), נאלצים לבצע צינתור אבחוני רגיל.

תפקוד האנדותל – בדיקת אולטרסאונד חדשנית ובלתי פולשנית, המבוססת על בדיקת תפקוד האנדותל – השכבה הפנימית של כלי הדם בעורק היד (העורק הברכיאלי).

רמות CRP – החלבון (CRP), המיוצר בכבד עולה בדם בעת שמתרחשים בגוף תהליכים דלקתיים. עליות קלות ברמת החלבון הזה, שאצל אדם בריא עומדות על 0.5-0 מיליגרם לדציליטר, מעידות על סיכון מוגבר לפתח התקף לב.

הכותב

ד"ר ירון גרשוביץ- פיזיולוג מומחה במאמץ ובשיקום לב, "פרולייף" מרכז שיקום וחדר כושר רפואי הרצליה