מחקרים בנושא מניעה ראשונית של מחלות לב ( לאנשים שעדיין לא עברו התקף לב או אירוע לב ) ומניעה משנית של מחלות לב ( לאנשים  שעברו אירוע לב והתרופה ניתנת כדי למנוע ארוע חוזר ), מציינים את החשיבות של נטילת אספירין פעם ביום למניעת המחלה.

יש מחלוקת בין הרופאים האם יש להפסיק לקיחת אספירין לפני נתוח או כל פרוצדורה פולשנית, וזאת על מנת להקטין את הסיכון לדימום. מצד אחד, השימוש באספירין בזמן טיפול פולשני מגדיל ב 50% את הסיכון לדימום. מצד שני, הפסקת השימוש באספירין מגדילה את הסיכון לתרומבוסיס. פורסמו מחקרים שהצביעו על 2-6% סיכון לאירוע טרומבוליטי כגון תסמונת כלילית חדה, אירוע מוחי או איסכמיה לפלג גוף תחתון על רקע הפסקת האספירין.

במחקר נשאלו 61 רופאים מה עמדתם לגבי הפסקת אספירין לפני התערבות פולשנית. הרופאים התבקשו לבחור באחד משלוש האפשרויות: הפסקת אספרין, המשך מתן אספירין או החלפת האספירין בהפרין ( שהוא במשקל מולקולרי נמוך ).

בשאלה לגבי הפסקת אספירין יש להתייחס לסיכון של האדם לפתח תרומבוס וגם להתייחס לסיכוי לדימום בזמן הטיפול הפולשני. הסיכון לפתח תרומבוס מתחלק ל 3 רמות של נבדקים: נבדקים בסיכון נמוך לפתח תרומבוס ( צעירים בגילאי 50, בריאים לכאורה, בעלי 10% סיכוי למחלת לב ), נבדקים בסיכון בינוני ( כאלה שעברו התקף לב או אירוע מוחי לפני שנה או יותר ) ונבדקים בעלי סיכון גבוה ( כאלה שעברו באותו שבוע צנתור טיפולי עם השתלת סטנט ). הסיכוי לדימום בזמן טיפול פולשני גם מתחלק ל 3 רמות: סיכוי נמוך ( צנתור מונחה לעורק חיצוני כגון ביופסיה טרנסברונכיאלית ), סיכוי בינוני ( פרוצדורה מונחית לאיבר פנימי כגון מעי גס לריסוק פוליפים ), סיכוי גבוה ( פרוצדורה עוורת לאיבר פנימי כגון ביופסיה לכבד בהנחיית אולטרה סאונד )

תוצאות המחקר היו שלגבי נבדקים עם סיכון נמוך לפתח תרומבוס, 77% מהרופאים המליצו להפסיק האספרין בפרוצדורה עם סיכוי נמוך לדימום, 95% מהרופאים המליצו להפסיק אספירין לפני פרוצדורה עם סיכוי בינוני לדימום, ו 97% מהרופאים המליצו להפסיק מתן אספירין לפני התערבות פולשנית בעלת סיכוי גבוה לדימום.

לגבי נבדקים בעלי סיכון בינוני לפתח תרומבוס, 23% מהרופאים המליצו על הפסקת אספירין לפני פרוצדורה עם סיכוי נמוך לדימום, 59% מהרופאים המליצו להפסיק אספירין לפני טיפול עם סיכון בינוני לדימום ו ו 74% מהרופאים המליצו להפסיק אספירין לפני טיפול עם סיכון גבוה לדימום. לגבי נבדקים אלה 5% מהרופאים המליצו על הפרין במקום אספירין בפרוצדורה עם סיכוי נמוך לדימום, 23% המליצו כנ"ל בטיפול פולשני עם סיכוי בינוני לדימום ו 18% מהרופאים המליצו כנ"ל בטיפול פולשני עם סיכוי גבוה לדימום.

לגבי נבדקים בעלי סיכון גבוה ללב או טרומבוס, 1.6% מהרופאים המליצו להפסיק אספירין לפני טיפול פולשני עם סיכוי נמוך לדימום, 11.5% המליצו כנ"ל לפני טיפול פולשני עם סיכוי בינוני לדימום ו 18% מהרופאים המליצו כנ"ל לפני טיפול עם סיכוי גבוה לדימום.

לסיכום ההמלצות הן שלגבי חולים בעלי סיכון נמוך לתרומבוזה יש להפסיק מתן אספירין לפני הפרוצדורה הפולשנית ולגבי חולים בעלי סיכון גבוה לטרומבוס אין להפסיק מתן אספירין בכל מקרה ויש צורך לבדוק את נחיצות ודחיפות הפרוצדורה ( אולי לדחות במועד ) במיוחד אם היא בסיכוי גבוה לדימום.

נלקח ממאמר של אוריאן זלט ואחרים

Aspirin Withdrawal prior to Invasive Procedure : Auryan Szalat Et al, IMAJ – vol 9, june 2007

 

תורגם ע"י:

Dr  Yaron Gershovitz  – Exercise Physiologist – Prolife – Cardiac Rehabilitation Center